Drzwi

Montaż drzwi (Wrocław i okolice)

Aby każdy skuteczny montaż drzwi zewnętrznych się udał, musimy poznać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, aby otworzyć drzwi, należy zamontować wkładki patentowe niesymetryczne, którymi odblokujemy zamek. Następnie trzeba zamocować klamkę. Kolejnym krokiem jest użycie pianki poliuretanowej oraz umieszczenie drzwi zewnętrznych w otworze. Koniecznie zwróćmy uwagę na poziom nadproża oraz pion elementów wertykalnych ościeżnicy. Nie zapomnijmy sprawdzić ruchomości zamka, łatwości manipulowania skrzydłem i skontrolujmy, czy drzwi nie otwierają się lub nie zamykają się same. Na sam koniec, przed zabudową, drzwi zewnętrzne trzeba zabezpieczyć taśmą malarską, nanieść piankę i odczekać, aż wyschnie. Następnie nadmiar preparatu usuwamy nożem.

Ze względu na montaż drzwi przesuwne dzielimy na drzwi wpuszczane w ścianę oraz zawieszane na niej. Przed montażem tych pierwszych konieczne jest wykonanie otworu w ścianie lub po prostu obudowanie kasety płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki temu skrzydło drzwi przesuwnych umieszczone jest w aluminiowej kasecie, której część znajduje się wewnątrz ściany, a druga część stanowi właściwy otwór drzwiowy. Podczas otwierania wsuwają się one w ścianę, prawie całkowicie chowając się. Drugi rodzaj drzwi przesuwnych to drzwi zawieszane. W takim systemie do ściany nad otworem i obok niego przykręcana jest szyna, na której wiesza się skrzydło. Szyna z zewnątrz osłonięta jest listwami dekoracyjnymi. W tego typu rozwiązaniu drzwi przesuwne są zawsze widoczne.

Montaż ościeżnicy to bardzo odpowiedzialny i ważny etap mocowania drzwi do mieszkania. Można wykonać tę czynność samemu – wystarczy przeczytać nasz artykuł i zabrać się do pracy. Ościeżnice powinno montować się w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami. Należy również zgromadzić zestaw narzędzi, które nam się przydadzą. Pierwszym krokiem jest wsunięcie zawiasów w otwory w belce. Następnie załóżmy główne belki ościeżnicy – górną i boczne. Podczas ich łączenia musimy zwrócić uwagę na zachowanie pomiędzy nimi kątów prostych – jest to bardzo ważne. Tak samo ważne jest prawidłowe zamocowanie listwy progowej. Jeśli chodzi o samo zamontowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym to najważniejsze jest idealne ustawienie poziomu belki górnej, a potem pionów belek bocznych. Pamiętajmy o tym, aby ościeżnice unieruchomić i zabezpieczmy je przed wypadnięciem. Górne narożniki zablokujmy klinami drewnianymi. Na sam koniec wywierćmy otwory w pionowych belkach i dokręćmy śruby. Najlepiej zrobić to, gdy pianka montażowa wyschnie. Aby sprawdzić, czy ościeżnica jest dobrze zamontowana, musimy założyć skrzydła drzwiowe. Jeśli wygodnie otwierają się i zamykają to wszystko jest dobrze zrobione.

Nie każdy wie, ile kosztuje montaż drzwi do mieszkania. Cena zazwyczaj zależy od przeznaczenia drzwi i ich rodzaju (wewnętrzne, zewnętrzne, przesuwne). Do ceny montażu należy doliczyć obrabianie glifów oraz mocowanie futryny. Niektóre osoby proszą również o pomalowanie drzwi, co skutkuje jeszcze wyższą ceną. Czasami warto zastanowić się, czy nie lepiej poprosić znajomego i samemu zamontować drzwi do mieszkania – po przeczytaniu kilku wskazówek powinno nam się udać.

Zapraszamy. Montaż drzwi z nami to sama przyjemność.

© 2017 ASEE. Wszelkie prawa zastrzeżone.